Teknolojik Atılım, Kadınlar İle Mümkün

  • <%=haberItem.BASLIK %>
9 Mart 2021 Salı

ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, kadınların öncü rolleriyle teknolojik gelişimde kilit pozisyonda olduklarını söyledi.

ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. Genel Müdürü Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Karagöz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın akademisyenler ve çalışanlar ile bir araya geldi. Karagöz, kadının teknolojik atılımdaki rolüne dikkati çekti.

‘DAHA FAZLA YER ALMALILAR’
Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Karagöz, ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren kadın akademisyenler ve çalışanların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü karanfil takdim ederek kutladı. Kadınların toplumda en önemli dinamik olduğunu belirten İrfan Karagöz, “Ailenin temeli, toplumun yapı taşı, şefkat ve merhametin sembolü olan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Bu vesileyle kadınların teknolojide, bilimde ve sanayide daha fazla rol alması gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Eğer bunu başarabilirsek, ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında çok büyük mesafeler kat etmiş oluruz” diye konuştu.

‘ÜRETİME DE YANSIYOR’ 
Teknolojide kadınların öncü olacağı bir Türkiye’de üretimin de artacağını ifade eden Prof. Dr. İrfan Karagöz, “Hayatımızın mimarı olan kadınlar, teknolojide ve inovasyonda da övgüyü hak etmektedir. Kadınlar sosyal yaşamda ve iş hayatında yerini ne kadar fazla yer alırsa, ülkemiz de o kadar gelişecektir. Sanayinin, bilimin ve teknolojinin bu denli geliştiği ülkemizde kadınların üretime katılımını artırmak önem arz ediyor. Dünyada işgücünün yüzde 46’sını oluşturan kadınlar, teknoloji sektöründeki istihdamın da yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Dijitalleşen çağda kadınlarımızın teknolojide var olması büyük önem arz ediyor. Kadınların uzmanlaşma ve istihdam oranlarının artması ülkemizde teknoloji üretimini kalkındıracaktır” dedi.