Geleceğin Zuckerberg’leri buradan çıkacak

13 Haziran 2017 Salı

ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi tarafından iki yıldır hayata geçirilen Ulutek Maker Yaz Okulu projesi çocuklar ve veliler tarafından büyük ilgi görüyor. Her biri 2 hafta olarak planlanan programlarda çocuklara yazılımdan, kodlamaya, bilimsel aktivitelerden programlamaya kadar çok sayıda aktivite eğlenceli bir şekilde öğretiliyor.

2017 Ulutek Maker Yaz Okulu’nun açılış töreni ULUTEK Binası’nda gerçekleştirildi. ULUTEK Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet KANIK, ilk kez 2016 yılında başlattıkları programın çok beğenildiğini ve devamı niteliğinde 2017 yılında da yeniden Maker Yaz Okulu programını hayata geçirdiklerini söyledi. Dünyada maker programlarının amacının çocukları teknoloji bağımlısı olmaktan çıkarıp, teknoloji üreticisi olmaya yönlendirdiğine işaret eden Genel Müdür Mehmet KANIK; “Dolayısıyla çocuklar evde kaldıkları zaman büyük olasılıkla ya bir bilgisayar ya da akıllı bir telefona mahkûm oluyorlar. Bunlar da çocukta zekâ gelişimini engelleyen birçok olumsuz faktöre neden oluyor. Hâlbuki burada teknolojiyi kullanmak yerine, üretmeyi hedefleyen, kendi teknolojilerini oluşturmalarını amaçlayan bir program var. Söz konusu program sayesinde hem çocukların zekâ gelişimine katkıda bulunuyoruz hem de çocuklarımıza teknolojiyi üretme becerisi kazandırıyoruz. Esasında bir katkımız da çocuklarımıza burada girişimci olma ruhu aşılanıyor. Umarız ileride bu çocuklarımızın her biri Google veya Facebook’u kuran girişimciler kadar başarılı olabilecekler” dedi.

EĞİTİMLER YAZ BOYUNCA DEVAM EDECEK

İki grup halinde 6-16 yaş arasındaki çocuklara hitap ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet KANIK, büyük çocukları sabah saatlerinde, daha küçük yaştaki çocukları da öğleden sonra programa dâhil ettiklerinin bilgisini verdi. İki haftalık paketler halinde toplam 5 program planladıklarını belirten Kanık, her programın 2 hafta sürdüğünü ve velilerin yeniden programa devam etmek için istekli olduklarını aktardı. Kanık, ayrıca programın sonunda çocuklara katılım belgesi vereceklerini söyledi.

Farklı gruplar halinde yaklaşık 60 çocuğun eğitim göreceği programın ilk gününde eğitmenler tarafından çocuklara kullanacakları aletler ve uygulamalar tanıtıldı.