ULUTEK, GİRİŞİMCİLERİ TEKNOLOJİ YETENEKLERİNE ERİŞİM KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ

  • <%=haberItem.BASLIK %>
3 Kasım 2023 Cuma

ULUTEK Teknopark koordinasyonunda Techcareer.net iş birliğiyle düzenlenen webinarda Techcareer.net Pazarlama Müdürü Begüm Uslusoy ve Kıdemli Teknoloji Projeleri Çözüm Ortağı Vivet Bahar,  ‘Teknoloji Yeteneklerine Erişim: Yetenekleri Techcareer.net ile Keşfedin’ başlıklı bir eğitim verdi.

TALEP-ARZ DENGESİZLİĞİ VAR
Hem Türkiye’de, hem dünya genelinde yaşanan dijital yetenek açığı sorununa çözüm olabilmek amacıyla ilerlediklerini belirten Techcareer.net Pazarlama Müdürü Begüm Uslusoy, “Dünyada oldukça yüksek bir teknoloji yeteneği açığı var. Bu rakam, 2021 verilerine göre 40 milyon iken 2030 yılı itibariyle 80 milyonu aşması bekleniyor. İşe alım uzmanlarının yüzde 79’u dijital yetenekleri bulmakta zorluk çekiyor. Türkiye’de bilişim sektöründe son 7 yılda karşılanamayan yeni çalışan talebi ise 400 bini aştı” dedi. Özellikle pandemiyle hayatımıza dahil olan uzaktan çalışmanın getirdiği kolaylıklarla Türkiye’de yaşayıp yurt dışına çalışan çok fazla bilişim yeteneği olduğunu da vurgulayan Uslusoy, ‘Kök sebep nedir?’ sorusuna “Talep ve arz arasında dengesizlik var. Deneyimli arkadaşlarla kendi talebimizi kapatmaya çalışınca arzı besleyemiyoruz. Bunu potansiyeli yüksek, yeni mezun veya az deneyimli adayları sektöre katarak yapabiliriz. Firma olarak bu noktada teknoloji yeteneklerine ulaşmanızı kolaylaştırıyoruz. Teknoloji pozisyonlarına özel iş ilanları yayınlayarak, Bootcampler ve Hackathon etkinlikleri düzenleyerek istihdam sağlamaya çalışıyoruz.” dedi. 

EĞİTİMLE DESTEKLENEN ADAYLAR DAHA SADIK
Teknoloji dünyasında faaliyet gösteren firmalara teknik destek ve mülakatlarla işe yerleşim süreçlerinde destek olduklarını belirten Techcareer.net Kıdemli Teknoloji Projeleri Çözüm Ortağı Vivet Bahar ise “Start-Up ruhuyla çalışıyoruz. Firmalar işe alım süreçlerinde herhangi bir destek istediklerinde hemen bir proje geliştirip o kaynağı sağlayabiliyoruz. İşe alacağı aday için ‘Hem biraz işi bilsin, hem de kendini geliştirmeye yatkın olsun’ diyen firmalara Bootcamp etkinliği düzenleyerek ücretsiz eğitimlerle dijital yetenekleri sektöre kazandırıyoruz. Böylelikle belirli adaylar belirli süreçlerden geçtiği için ‘junior’ ama daha kalifiye kişiler olmuş oluyor ve bir de eğitimle desteklendikleri için firmaya çok daha sadık kalabiliyor.” ifadelerini kullandı.