OTOMOTİVİN GELECEĞİ TASARIM YARIŞMASI'NDA EN ÇOK PROJE GÖNDEREN ÜNİVERSİTE ÖDÜLÜ BUÜ'NÜN

  • <%=haberItem.BASLIK %>
28 Ekim 2023 Cumartesi

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Türkiye otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla düzenlenen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nda (OGTY) ödüller sahiplerini buldu.  12 yıldır aralıksız düzenlenen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nda en fazla proje başvuru ödülü, bir kez daha Bursa Uludağ Üniversitesi’nin oldu.

ULUTEK Teknopark’ın da paydaş olduğu başarılı projelerin hayata geçirilebilmesi için sanayi-üniversite işbirliği kapsamında 2012 yılından bu yana Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’yle (OİB) aralıksız düzenlenen ‘Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’ ödül töreni  Bilişim Vadisi’nde düzenlendi. ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz’ün katılım sağladığı ödül töreninde Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nda en fazla proje başvuru ödülü aldı. Ödül OİB Denetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Yeşilova tarafından Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz’a takdim edildi.

Yarışmaya her geçen gün ilginin arttığına işaret eden OİB Denetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Yeşilova; “Benim de mezunu olduğum ve bundan gurur duyduğum Bursa Uludağ Üniversitemiz ilk günden beri bu yarışmalara çok yakın ilgi gösterdi ve bizleri destekledi. Önceki yıllarda da en fazla başvuru yapan üniversite ödülünü almaya hak kazanmıştınız. Bursa Uludağ Üniversitesi’nin bu dinamik yapısı bizleri oldukça mutlu ediyor. Bu başarıdan dolayı sizleri yürekten kutluyorum ve başarınızın devam etmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

ÖDÜL ALMAK BİZİ GURURLANDIRIYOR
BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ise her geçen yıl daha fazla proje ile yarışmaya katılmak için gayret gösterdiklerini kaydederek “BUÜ, Türkiye’deki 23 araştırma üniversitesinden biri. Bu sorumlulukla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Otomotivin kalbi diyebileceğimiz bir şehrin üniversitesiyiz. Sanayi ile ilişkilerimiz son derece kuvvetli. Güçlü bir Mühendislik Fakültemiz var. Otomotivde farklı enerji kaynaklarının konuşulduğu bugünlerde çeşitli fakülte ve yüksekokullarımızda ön lisans, lisans ve lisansüstü seviyede konuyla alakalı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geleneksel hale gelen bu değerli yarışmada ödül kürsüsüne çıkmak bizi elbette onurlandırıyor. Ödül alan proje sahiplerini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışmasında projelerin hayata geçirilmesi için 1,2 Milyon TL ödül verildi. Yarışma kapsamında dereceye giren projeler Newky, Wyseye, Driven AVS, ZGN Otonom, SuTech Otonom Teknoloji A.Ş. SuCooter olarak belirlendi.