ULUTEK FİRMASI, ULUSLARARASI BULUŞ FUARI'NDAN ALTIN MADALYA İLE DÖNDÜ

  • <%=haberItem.BASLIK %>
18 Kasım 2022 Cuma

ULUTEK Teknopark firmalarından RePG Enerji, IENA Fikirler, Buluşlar ve Yeni Ürünler Uluslararası Ticaret Fuarı’ndan altın madalya ile döndü. 

RePG Enerji firması, ‘Ozmoz İle Elektrik Üretim Sistemi’ çalışması ile altın madalya kazandı. Ülkemizden Almanya Nürnberg’teki IENA Fikirler, Buluşlar ve Yeni Ürünler Uluslararası Ticaret Fuar’na katılım sağlayan Hasan Ayartürk, Ulutek Teknopark bünyesinde yürüttüğü projesiyle altın madalyayı kazandı.

ELEKTRİK ÜRETİM SİSTEMİ GELİŞTİRDİ
IENA Fuarı’na katılan RePG Genel Müdürü Hasan Ayartürk'ün ULUTEK Teknopark bünyesinde yürüttüğü ‘Ozmoz ile Elektrik Üretim Sistemi’ buluşu, ozmoz prensibiyle yani birbirinden farklı çözünen yoğunluklara sahip sıvılar arasında çözücü aktarımından kaynaklı debi artışı kullanılarak ana hareket kaynağının hareket ettirilmesi sağlanarak elektrik enerjisi üreten sistemlerin sahip olduğu bazı dezavantajları ortadan kaldırmak için geliştirildi. Geliştirilen buluş, ozmoz prensibiyle elektrik enerjisi üreten sistemlerde yüksek çözünenli sıvının çözücü yoğunluğunu koruyarak sıvı takviyesine ihtiyacı ortadan kaldırmaya imkân sağlıyor.  Bu sayede aynı zamanda konum bağımsızlığı azaltılmış bir enerji sistemi ortaya koyuyor.