YERLİ MANYETİK ÇEKİRDEK İLE BÜYÜK TASARRUF SAĞLANACAK

  • <%=haberItem.BASLIK %>
8 Nisan 2022 Cuma

ULUTEK Teknopark Kuluçka Merkezi'nde TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Uygulayıcı Kuruluşu ULUKOZA Programı ile hibe desteği alarak şirketleşen GNS ELEKTROMEKANİK kurucu ortağı  Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taylan Güneş tarafından geliştirilecek yerli manyetik çekirdek ile elektronik sanayisine önemli katkılar sunulması hedefleniyor.

DAHA KALİTELİ VE UCUZ ÜRETİM
Manyetik çekirdeğinin tamamına yakınının ithal edildiğini vurgulayan Doç. Dr. Taylan Güneş, “Manyetik çekirdek; elektrik motorları, transformatörler, jeneratörler ve diğer tüm elektronik devrelerde kullanılan bir malzeme. Geliştirdiğimiz proje sayesinde manyetik çekirdeği daha kaliteli ve ucuz bir şekilde üreteceğiz. Manyetik çekirdekler, ferrit ve çelik ile üretiliyor. Ülkemiz ise her iki ürün için de ithalatçı konumda. Yurt dışından geldiği için oldukça pahalı. Biz alternatif olarak manyetik çekirdeği, farklı bir alaşım ile daha kaliteli ve verimli nasıl üretebiliriz diye düşündük. Yaptığımız araştırmalar sonucunda öncelikle nano kristal şeritleri üretip daha sonra ise manyetik çekirdeğe dönüştürebilme imkânının olduğunu gördük” diye konuştu.

HEDEF, 5 YILDA 1 MİLYAR DOLAR GİRDİ
Türkiye’de bu alanda sektörün ihtiyaçlarına cevap veren bir firma olmadığını da dile getiren Güneş, “Hâlihazırda üretim aşamasında olan ürünümüzü manyetik çekirdeğe dönüştürmek adına iş fikrimizi ULUKOZA’ya sunduk ve onay aldık. Laboratuvarda yaptığımız denemeler sonucu manyetik çekirdekler elde ettik. Testlerini yaptık ve en kötüsünün bile piyasanın en iyisinden daha üstün verime sahip olduğunu gördük. Ürettiğimiz malzemenin madenlerin tamamı Türkiye’deki tesislerde eritiliyor ve üretiliyor. Ülkemizin dış ticaret açığını kapatmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda iç piyasadaki ihtiyaca da karşılık vermeyi planlıyoruz. Ucuz ve kaliteli malzeme üretme olanağına sahibiz. Bu alanın pazar değeri, 1 milyar dolar. Biz de önümüzdeki 5 yılda ülkemize 1 milyar dolarlık girdi sağlamayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.