AÇIK BANKACILIK İLE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

  • <%=haberItem.BASLIK %>
27 Eylül 2021 Pazartesi

ULUTEK Teknopark’ın Teknoloji Sahnesi’ne konuk olan Vomsis Bilişim Teknolojileri firması CEO’su Emre Kayretli, açık bankacılık ile ülkemizde yeni bir dönemin başlayacağı söyledi.

ULUTEK Teknopark’taki firmalara iş birliği imkânları oluşturmak ve hedef pazarlarında yeni ufuklar açmak amacıyla başlatılan ‘Teknoloji Sahnesi’ etkinliğinin yeni konuğu, bölgede faaliyet gösteren Vomsis Bilişim Teknolojileri firması CEO’su Emre Kayretli oldu. Programın moderatörlüğünü gerçekleştiren ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, genç ve başarılı firmalardan biri olan Vomsis Bilişim Teknolojileri’ni faaliyetlerinden dolayı kutladı.

MEVZUAT, 1 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR
Açık bankacılığın, banka verilerinin daha iyi bankacılık ve finans olanakları sunulması için üçüncü parti kuruluşlarla paylaşıldığı güvenilir bir hizmet modeli olduğunu söyleyen Vomsis Bilişim Teknolojileri firması CEO’su Emre Kayretli, “Dünyada açık bankacılık, aslında İngiltere tabanlı bir platform diyebiliriz. Şu an ülkemizde bu sistem mevcut değil. İngiltere, Çin, Singapur, Amerika ve Avustralya ilk 5’te yer alıyor. Hâlbuki ülkemiz, dijital bankacılık alanında dünya çapında çok ileri seviyede. Açık bankacılıkta önemli olan unsurlar; uyum, tüketici güveni ve inovasyon ortamı. Türkiye’de yapılan araştırmalarda inovasyon ortamı ve uyum potansiyeli yüksek. Ülkemizde açık bankacılık adımlarından en büyüğünü şubesiz dijital bankacılık mevzuatı taslağını yayınlayarak atmış bulunuyor. 1 Ocak 2022 tarihinde aslında şube olmadan ve genel merkez olmadan bir bankacılık faaliyetinde bulunulabilecek. Tabii ki bununla ilgili bazı mevzuatların sağlanması şartıyla. Böylelikle Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağını söyleyebiliriz” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK NİTELİĞİNDE
2012’den beri iki kurucu ortak olarak yazılım üzerine çalışmalar gerçekleştirdiklerini de dile getiren Emre Kayretli, “2018’de tek bir ürüne odaklanarak Vomsis’i geliştirdik. Daha sonrasında ULUTEK’e kabul edildik. Sonrasında hemen mobil uygulamalarımızı yayınladık. . Tüm banka hesaplarının güvenli bir şekilde, tek ekrandan takip edilmesini sağlayan akıllı banka asistanı uygulaması olarak hizmet sunduğumuz uygulamamız, kullanıcıların her bankaya tek tek girmek yerine tek bir ekran üzerinden bütün hesaplarını anlık olarak kontrol ve takip etmelerine yardımcı oluyor. Kredi kartı ve taahhüt gerektirmeyen Vomsis, hiçbir şekilde banka hesap bilgisi ve şifre de talep etmiyor. Yüksek veri güvenliği ve zaman avantajının yanı sıra her yerden ve her cihazdan erişme imkânınız var. Türkiye’de ilk olarak API bankacılık entegrasyonunu Vomsis olarak biz gerçekleştirdik. Haziran 2020’de ise Albaraka Fintech Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan 700 bin TL’lik bir yatırım aldık” diye konuştu.