START-UPLAR İÇİN ROTA AMERİKA

  • <%=haberItem.BASLIK %>
12 Şubat 2024 Pazartesi

ULUTEK Teknopark, Grape Law işbirliğiyle gerçekleşen   webinar  ile Grape Law Avukatları Ahmet Türkoğlu ve Melisa Bolayır, Amerika’ya genişlemek isteyen girişimcilere şirket kuruluşu ve hukuki süreçler ile teknoloji firmalarına yönelik vize ve Green Card seçenekleri hakkında bilgilendirmede bulundu. 

AMERİKA’DA ŞİRKET KURMAK İSTEYEN GİRİŞİMCİLERE ÖNERİLER VERİLDİ
Amerika’da şirket kurarak girişimcilik ekosistemine dahil olmak isteyen firmalara şirket türleri ve kuruluş adımları gibi konularda bilgilendirmelerde bulunan Grape Law avukat’ı Ahmet Türkoğlu, “Amerika, dünyanın en büyük ekonomisi olarak başta gelirken, Kaliforniya’da yer alan Silikon Vadisi’yle de start-up ekosisteminin merkezini oluşturuyor. Google, Apple, Tesla, Microsoft gibi dev şirketlerin tamamı burada kurulu. Bu büyük ekosistemin içinde yer almak girişimciler için büyük bir fırsat. Düşük vergiler, uzaktan şirket kuruluşu imkanları ve marka/patent gibi fikri mülkiyet haklarının güçlü bir şekilde korunması gibi avantajlarla Amerika, girişimciler için çekici bir hedef haline geliyor.” dedi. Şirket kurmak için ideal eyaletlere değinen Türkoğlu, “ULUTEK’teki gibi teknoloji girişimcilerine çoğunlukla tercih ettiğimiz ve kuruluşunu önerdiğimiz 2 eyalet var: Delaware ve Wyoming. Delaware; düşük vergi oranları, kurumlar ve gelir vergisi muafiyeti ile yatırımcılara erişim olanakları sunarken, Wyoming ise özellikle şirketlerini kendi kaynaklarıyla veya satışlarıyla finanse eden girişimciler için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor; özellikle e-ticaret ve online işletmeler için uygun bir ortam sunuyor. Bu eyaletler, girişimciler için düşük maliyetler ve vergiler açısından mantıklı seçenekler sunmakta.” açıklamasında bulundu.

VİZE SEÇENEKLERİ VE GREEN CARD OPSİYONLARI
Kuruluşu tamamladıktan sonra şirketi büyütmek için çeşitli vize seçenekleri ve Green Card opsiyonlarından bahseden Grape Law Avukat’ı Melisa Bolayır, “Amerika'ya gelmek bazen karmaşık bir süreç gibi görünebilir. Örneğin, Turist Vizesi ile sadece 6 ay Amerika'da kalabilirsiniz. Ancak yatırımcılar genellikle daha uzun vadeli bir taahhüt bekler, stabilite ve bağlılık ararlar. Bu nedenle, sadece şirketin kuruluşunu tamamlamış olmak ve belirli aralıklarla Amerika'ya gidip gelmek yatırımcıyı tatmin etmeyebilir. Özellikle start-uplar için O-1, L-1 ve E-2 dediğimiz; Amerika'da bir iş yatırımında bulunacak ve ticaret ile uğraşan Türk vatandaşlarına verilen vizeler daha uygun olabilir. Vize başvuru sürecinde de hukuki danışmanlık alarak doğru vize seçimini yapmak ve başvuru sürecini uzman desteğiyle yönetmek önemlidir.” ifadelerini kullandı.