ULUTEK'TE GSYF TANITIMLARI DEVAM EDİYOR

  • <%=haberItem.BASLIK %>
17 Ocak 2024 Çarşamba

“Gelecek İçin İnovasyon” mottosu ile inovatif adımlarına her gün bir yenisini ekleyen ULUTEK Teknopark, “StartupFon Tohum GSYF Tanıtım Toplantısı” etkinliği ile Ar-Ge indirimi ve teknokent istisnası olan firmalar için zorunlu yatırım süreciyle ilgili firmalarını bilgilendirmeye devam etti. 


Teknopark firmaları için düzenlenen etkinlikte StartupFon’un kurduğu Tohum Girişim Sistemleri Yatırım Fonu anlatıldı. StartupFon Fon Yöneticisi Gülsüm Çıracı’nın konuşmacı olarak katıldığı çevrimiçi etkinlikte ilk olarak Türkiye girişim ekosistemi konusuna odaklanıldı. Gülsüm Çıracı, Türkiye’nin Avrupa’nın yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesini tanımlayan MENA bölgesinin de en canlı startup ekosistemlerinden biri olduğunu belirtti.  


YATIRIM ALMAK BİR SORUMLULUKTUR
StartupFon Tohum Fonu, Türkiye girişim ekosistemi 2023 yılı değerlendirmesi, Türkiye’de ve dünyada girişim ekosistemi tohum sermayesi ilerleyişi, Tohum yatırım fırsatları, yatırım stratejisi, kriterleri, süreçleri ve planı gibi konularla ilgili bilgilendirme yapan Çıracı, GSYF vergi avantajlarını anlatırken “Özellikle tüzel kişiler herhangi bir stopaj ve gelir vergisi ödememekte. Ar-Ge İndirimi ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kazanç istisnasından faydalananların fon ayırma ve yatırım yapma yükümlülüklerine ilişkin kanunun Ar-Ge firmalarına getirmiş olduğu %2 yükümlülük kapsamına uygun bir fondur. Gerçek kişilerde ise sadece %10 stopaj vergisi bulunmaktadır.” diyerek önemli detayların altını çizdi. 
Firmalardan gelen soruları yanıtlayan Gülsüm Çıracı, “Yatırım almak sadece bir başarı değil, yatırım almak aslında bir sorumluluktur. Dolayısıyla bu sorumluluğu bilerek başlamak gerekiyor. Yatırımcının neden yatırım yapması gerektiği konusuna gelindiğinde ise, yatırımcı erken aşamada olduğu bilinciyle gittiği yolu, gitmek istediği yeri, ne kadar gelir elde etmek ya da ne kadar büyümek istediğini planlamalıdır.” sözleriyle tohum aşamasındaki girişimcilere önerilerini sundu.