ULUTEK'TE KARTLI SİSTEMLERE KARŞI TEMASSIZ PARMAK İZİ OKUMA TEKNOLOJİSİ GELİŞTİRDİ

  • <%=haberItem.BASLIK %>
10 Haziran 2022 Cuma

ULUTEK Teknopark Kuluçka Merkezi'nde TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Uygulayıcı Kuruluşu BiGG4tech Projesi kapsamında ULUKOZA Programı ile hibe desteği alarak şirketleşen ARTYFEEL YAZILIM tarafından geliştirilen “Temassız Parmak İzi Okuma Teknolojisi” güvenliği üst düzeye çıkarırken, hız ve hijyen gibi konularda büyük avantajlar sağlamayı amaçlıyor.

200 BİN TL’LİK HİBEDEN YARARLANDI

Girişimci Enes Çakar, TÜBİTAK 1512 BİGG Programı kapsamında aldığı 200 bin TL hibe ile geliştirdiği temassız parmak izi okuma sistemiyle güvenlik, hız ve hijyen konularında kullanıcılara yeni imkanlar sunmayı amaçladığını dile getirdi. Öncelikli olarak giriş-çıkış sistemleri için teknolojiyi geliştirdiğini belirten Çakar, “Birçok tesiste parmak izi okuma sistemleri kullanılıyor. Özellikle pandemi süreciyle birlikte bu sistemlerin yetersiz ve sağlıksız olduğunu gözlemledik. Geliştirdiğimiz temassız sistem sayesinde güvenlik, hız ve hijyen konularında yeni bir konfor yaratacağız. Daha sonrasında sistemimizi geliştirerek kredi kartı, kimlik kartları gibi kartların kullanımını da hayatımızdan çıkarmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

YÜKSEK GÜVENLİK VE HİJYEN SAĞLAYACAK

ULUKOZA süreci ile projesini geliştirdiğini de kaydeden Enes Çakar, “ULUKOZA ile tanışmamızdan sonra aldığımız mentorluk süreci sayesinde patent, iş geliştirme, iş planı hazırlama gibi birçok konuda A’dan Z’ye destek gördük. Yüz tanıma sistemleri fiziki değişimlerden kolay etkilenmekte, iris tanıma gibi savunma sanayisinde kullanılan sistemler oldukça maliyetli. Geliştirdiğimiz teknoloji ile maliyet tasarrufu, yüksek güvenlik ve üst düzey hijyen sağlamış olacağız. Çalışmalarımız sonucunda oluşturulan yapay zekâ sayesinde temaslı parmak izi okuma sistemi kullanan firmalar, ekstra veri seti oluşturmadan prototip aşamasında olan sistemimize dahil olabilecek” dedi.