ULUTEK'TE FİRMALARA GLOBALLEŞMENİN SIRLARI ANLATILDI

  • <%=haberItem.BASLIK %>
18 Kasım 2021 Perşembe

ULUTEK’te global pazarlara açılmanın yolları ve Ticaret Bakanlığı’nın sağladığı destekler hakkında firmalara önemli bilgiler aktarıldı. Globalleşme için referans şartının önemine vurgu yapıldı.

ULUTEK Teknopark’ta  ‘Globalleşme ve Ticaret Bakanlığı İhracat Destekleri’ başlıklı çevrimiçi webinarda firmalara globalde ürün ticarileştirmenin sırlarının yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın işletmelere yönelik hazırladığı ihracat yapma noktasındaki teşvikler anlatıldı.

‘LOKAL ÜRÜNLE İHRACAT POTANSİYELİ DÜŞÜKTÜR’
Global olmak isteyen işletmelerin hedef kitle ve pazarı tespit ettikten sonra aksiyon alması gerektiğini belirten Sistem Global Danışmanlık Globalleşme Koordinatörü Hazal Bedir, “Yerel bir firmadan globale geçiş sürecine ‘globalleşme’ diyoruz. Global firma demek; menşe ülkeden bağımsız olarak yurt dışındaki bir ülkeden başka birine ticaret yapıyor olmanız demektir.  İş birliği halinde olduğunuz ülkenin dilini de bilmeniz, bu ülkelerdeki kitlelere hitap edebilmeniz için büyük önem arz ediyor. Ürünlerinizin proje aşamasından geçerek ürünleşmiş olması, globalde bir referans oluşturmak için olmazsa olmaz niteliğindedir. Karşınızdaki şirkete güven vermeniz gerektiği için referansınız bulunmalıdır. Bu nedenle, iletişiminizi her daim sıcak tutmalısınız. Ürününüz lokal ise bu ürünün ihracat yapma potansiyeli düşüktür. Ürününüzü dünya pazarı için revize ederken, sunduğu çözümün global bir soruna uygun olmasına dikkat etmelisiniz” dedi. 

BAKANLIK DESTEKLERİNDEN NASIL YARARLANILIR?
Firmaların yurt dışına açılmaya ayıracak finansal kaynakları bulamaması durumunda Ticaret Bakanlığı’nın desteklerinden faydalanılabileceğini kaydeden Sistem Global Teknoloji Uzmanı Mina Tahtalı da “Küreselleşen dünyada rekabet ederek pazar payınızı artırmalısınız. İhracat yaparak veya belirlenen ülkelerde yapılanarak gelir veya karlılığınızı yükseltebilirsiniz. Ulusal ve uluslararası fuarlara katılarak tecrübe edinebilirsiniz. Ticaret Bakanlığı’nın desteklerinden faydalanmanın ön şartları arasında şahıs şirketi dışındaki şirket türlerinden olmak, ihracat yapmak ya da ihracat yapma potansiyeline sahip olmak ve ilgili ihracatçı birliklerine üye olmak yer almaktadır. Bu desteklerden faydalanma kapsamında, teknoloji ve imalat kapasitenizi dünya çapında değerlendirebilir ve iş birlikleri oluşturabilirsiniz” diye konuştu.