AB Eğitimcileri Ulutek'te Ağırlandı

  • <%=haberItem.BASLIK %>
20 Şubat 2020 Perşembe

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Code is Loading” isimli proje kapsamında yurtdışından gelen Üniversite Bilişim bölümü öğretim elemanları, yazılım üzerine faaliyet gösteren dernek ve şirketler ile lise seviyesindeki okulların Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden oluşan 18'i yabancı olmak üzere toplamda 30 katılımcı ile bölgemiz ziyaret edilmiştir.

Ziyaret sırasında ULUTEK Genel Müdür Yardımcısı Hakan Gedikli tarafından Teknopark hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra Ulutek Teknopark’ta faaliyet gösteren firma temsilcileri tarafından kodlama, yazılım, sanal ve arttırılmış gerçeklik, robotik ve elektronik konularıyla ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılmıştır.

“Code is Loading” projesi kapsamında ilk olarak ortak ülkelerin müfredatlarındaki kodlamanın durumu incelenecektir. Daha sonra konu ile ilgili öğretmen ve öğrencilerin görüşleri alınarak durum analizi yapılacak. Bu analiz sonuçlarıyla uluslararası bir çevrimiçi paylaşım platformu kurulacak ve kodlama-programlamayı öğrenmek isteyenler için bu platformda çeşitli programlama dili terimleri, kaynaklar, videolar, görseller ve çeşitli öğretim materyalleri sağlanacak. Bu dijital platform ile; kullanıcılar (çoğunlukla öğrenciler) hazırladıkları kod bloklarını paylaşabilecekler. Ayrıca diğer ülkelerdeki kullanıcılar tarafından paylaşılan kod bloklarını görüntüleyip, inceleme ve geliştirme fırsatı bulacaklar. Bunula birlikte öğrenci-öğrenme işbirliği ve kullanıcı etkileşimi artacak, bireylerin okula olan bağlılığına ve öğrenmenin motivasyonuna olumlu katkıda bulunacak. Öncelikli hedef grup, doğrudan kodlama ile ilgilenen öğrenciler ardından öğrenmeye, kodlamaya eğilimli, bir programlama dilini bilen veya kodlamayı öğrenmek isteyen tüm kullanıcılardır.

Platform, yeni başlayan kodlayıcılardan bu alandaki profesyonellere kadar herkesin ihtiyacına cevap verecek şekilde hazırlanacak. Ayrıca, her proje ortağı, tanımlanmış bir kodlama dilini konu alan 12 adet web seminerleri (webinarlar) düzenleyecek. Bir saat sürecek olan webinarlar kodlama alanındaki uzmanlar tarafından hazırlanacak ve kullanıcılarla üst düzey bilgiler sunulacaktır. Web seminerleri aracılığıyla kullanıcılar uzmanlara soru sorma, örnek uygulamaları görüntüleme ve kendi kodlama projelerinin değerlendirilmesi gibi konu ile ilgili bir çok fırsat elde edecekler.
 

Proje sonucunda elde edilecek kazanımlar;

  • Öğrencilere kodlama faaliyetleri sayesinde problem çözme, mekansal düşünme ve analitik düşünme becerileri kazandırmak
  • Öğrencilerin öğrenme alışkanlıkları ve kültürü, işbirlikçi çalışma ve öğrenme ve bilgisayara öğreterek öğrenme becerilerini geliştirmek
  • Zaman ve mekandan bağımsız, ücretsiz ve kolay erişilebilir bir uluslararası öğrenme ve öğretme ortamı oluşturmak
  • Aynı yaştaki öğrenciler çevrimiçi bir uluslararası platformda bir araya getirmek