YATIRIM FONU BELİRLEME KONUSUNDA ZAMAN DOLUYOR

  • <%=haberItem.BASLIK %>
22 Aralık 2023 Cuma

Teknoloji alanında sürdürdüğü faaliyetlerin yanı sıra gerçekleştirdiği çevrimiçi etkinliklerle de firmalarının gelişimine öncülük eden ULUTEK Teknopark, ‘Ar-Ge İndirimi ve Teknokent İstisnası Olan Firmalar İçin Zorunlu Yatırım Süreci’ konusunda düzenlediği bilgilendirme toplantısı ile etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. 


Teknopark firmalarının rekabetçiliğine destek vermek amacıyla etkinlik ve eğitimler de düzenleyen ULUTEK, Foneria Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Berna Sema Yiğit Sevindi’nin konuşmacı olarak katıldığı programda, Ar-Ge indirimi ve teknokent istisnasından yararlanan firmalar için güncellenen zorunlu yatırım süreçleri hakkında firmalarına güncel bilgiler sundu. 


Zorunlu yatırım oranları ve miktarları yükseltildi
ULUTEK Teknopark firmalarına yasal yükümlülüklerinin hatırlatıldığı etkinlikte konuşan Berna Sevindi, 15 Aralık 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve 15 Aralık 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararı ile ilan edilen değişiklikler uyarınca, Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ve Ortaklığı ile kuluçka merkezlerine yatırılması zorunlu kılınan oran ve tutarların yükseltildiğine dikkat çekti. Ar-Ge ve tasarım merkezleri le teknokent firmalarının beyanname üzerinden yararlandığı indirim ve istisna üzerinden hesaplanan yatırım oranının yüzde 2’den yüzde 3’e çıkarıldığını vurgulayan Sevindi; “Yatırım şartı için 1 milyon olan indirim ve istisna tutarı sınırı 2 milyon TL’ye yükseltildi. Yıllık bazda yapılacak maksimum yatırım tutarı ise 20 milyon’dan 100 milyon TL’ye çıkarıldı. Yatırım şartına uyulmadığı takdirde ise indirim ve istisna iptali için uygulanan yüzde 20 oran devam edecek” uyarısında bulundu.


Yılsonuna kadar yükümlülükler yerine getirilmeli
GSY Fonu ve Portföyünün kapsamı ve avantajlarının yanı sıra, işleyişi, üçüncü kişilere devir süreci ve vergi ödemleri gibi konular hakkında da firma yetkililerinin bilgilendirildiği etkinlikte, “Bazı girişim sermayesi fonları kar payı dağıtımı gerçekleştirilebilir. Yatırımcılar veya teknopark firmaları mutlaka ihraç belgesini okumalı” açıklamasını yapan Genel Müdür Sevindi,  fon süreçleri, yatırım dönemleri, ne zaman girilip çıkılabileceği, kar payı ödemeleri gibi kıstaslara da bu süreçlerde dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
“Önümüzde sayılı günler kaldı” uyarısını yapan Sevindi, “Firmalar bu zamana kadar fonu belirlemiş olmalı. Belirlemediler ise çok hızlı karar vermeleri çok önemli. Saklayıcı kuruluştan hesap açarak yatırımlarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.” diyerek firmaların yılbaşına kadar yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.