YALIN DÖNÜŞÜMLE REKABET GÜCÜ ARTAR

  • <%=haberItem.BASLIK %>
21 Aralık 2023 Perşembe

Teknoloji tabanlı büyüme yolculuğunda önemli çalışmalara imza atan ULUTEK Teknopark, çevrimiçi olarak düzenlediği ‘Yalın Üretim Teknikleri Bilgilendirme Eğitimi’ ile teknoparkta faaliyetlerini sürdüren firmalarını bilgilendirdi.


Ar-Ge ve inovasyon odaklı projeler geliştiren firmaların gelişimine destek vermek hedefiyle etkinlikler düzenleyen ULUTEK Teknopark, SigmaCenter Genel Müdürü Yılmaz Altaş’ın konuk olarak katılımıyla gerçekleşen ‘Yalın Üretim Teknikleri Bilgilendirme Eğitimi’ ile yalın üretim konusuna odaklandı.


YALIN ÜRETİME AYRINTILI GİRİŞ
Geleneksel üretim yöntemleri ile yalın üretim modelinin kıyaslanması, yalın üretim çevresinde incelenen değer ve israf kavramlarının yanı sıra ‘Yalın Evi’ modeli üzerinden üretim araçlarının değerlendirildiği programda, 5S, KAIZEN, SMED, Poke Yoke, TPM, KANBAN ve 6 Sigma kavramları ayrıntılı olarak katılımcılara aktarıldı. Eğitimde, “Yalın üretimi, yönetim sistemleriyle bütünleştirmek gerekiyor. Yalın üretim, yönetim sistemlerinin bir parçası olması sebebiyle üretim sistemlerinin bütününü görmek gerekiyor.” şeklinde konuşan Yılmaz Altaş; yalın yönetim sistemlerinin işletmeler için öneminin altını çizdi.


YALIN ÜRETİMİN ÖNEMİ VURGULANDI
Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayarak yalın üretimin önemine değinen Altaş, “Kurum ve kuruluşlar yalın üretimi doğru anlarsa eminim ki tüm yöneticileri yalın üretime öncelik verir. Çünkü yalın üretimle firmaların rekabet gücü yükselir. Firmanın rekabet gücünün artmasıyla ise işletmenin geliri artar.” şeklinde konuştu.