ULUTEK Firmaları Bilgisayar Mühendisliği Bölümü İle Güçlerini Birleştirecek

  • <%=haberItem.BASLIK %>
18 Ekim 2023 Çarşamba

ULUTEK Teknopark, Bursa Uludağ Üniversitesi Buluşmaları kapsamında Teknopark firmaları Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile iş birliği sürecini başlattı.

Üniversitelerin sahip olduğu gelişmiş insan gücünün ve altyapı olanaklarının ekonomik değer oluşturmada kullanılması ve akademik bilginin ticarileştirilmesi vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdüren ULUTEK Teknopark, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile iş birliğine gitti. ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, (BUÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar Kırcı, yazılım ve bilişim teknolojileri firmaları ile bir araya geldi.
    
‘Teknokentlerimizi Geliştirmeyi Amaçlıyoruz’
Projelerin yanı sıra teşvikler, öğrenci stajlarındaki problemlerin çözümü ve ilgi alanlarına göre mentorluk yapma gibi konuların ele alındığı buluşmanın önemli getirilerinin olacağını kaydeden ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, “Teknoparkların öncelikli amacı, üniversitelerdeki akademik bilgiyi yüksek teknolojiyle yüksek katma değerli ürüne dönüştürmektir. Bu dönüşüm, akademisyenlerin teknoparklarda firma kurması ya da akademisyenlerin teknoparklardaki firmalara akademik danışmanlık yaparak ortak projeler üretmesiyle gerçekleşir. Biz üniversitelerimizi ve teknoparklarımızı geliştirmek için her iki konuda da çalışmaları teşvik ediyoruz. Bu tür buluşmalara devam ederek, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlenmesini amaçlıyoruz.” dedi.
Bölümdeki çalışma alanlarının çok çeşitli olduğunu vurgulayan BUÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar Kırcı ise,  "Bilgisayar ağları, kablosuz ağlar, sensörler ve özellikle son yıllarda tarım ve deprem gibi konularda da çalışmalar yapıyoruz. Öğrenciler hangi konulara ilgi duyuyorsa o tarafa doğru çalışmalarımızı yönlendirip öğrencilerimiz sayesinde yeni trendleri yakalamaya çalışıyoruz. ULUTEK Teknopark ile başlattığımız işbirliği sürecinin akademik anlamda çok önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.