'START-UP BURADA' PLATFORMU İLE GİRİŞİMCİLERE FON İMKANI

  • <%=haberItem.BASLIK %>
8 Nisan 2022 Cuma

ULUTEK Teknopark tarafından organize edilen çevrimiçi etkinlikte, girişimcinin ihtiyacı olan fona ulaşabilmesi için oluşturulan ‘Start-Up Burada’ platformu hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Paya dayalı kitle fonlamasını, bir proje veya girişim şirketinin ihtiyaç duyduğu fonu, elektronik ortamda hizmet veren platform aracılığıyla çok sayıda yatırımcıdan toplaması ve karşılığında ortaklık hakkı veren paylara sahip olunması olarak açıklayan Startup Burada Yatırım Komitesi Üyesi Kerem Özten, “Platforma katılacak Startup’lar teknoloji veya üretim faaliyetinde bulunmalıdır. Türkiye’de yerleşik olmalı, tabi oldukları mevzuat uyarınca hazırlayacakları finansal tablolarındaki gereklilikleri sağlamalıdırlar. İnternet siteleri bulunması gerekmektedir” sözleriyle katılma şartlarını açıkladı. Özten ayrıca, halka açık ortaklıklar ve halka açık ortaklıklar ile sermaye piyasası kurumlarının, önemli etkiye sahip ortak konumunda bulunduğu şirketlerin platforma katılamayacağını belirtti. 

GİRİŞİMCİ VE YATIRIMCI İÇİN ÖNEMLİ AVANTAJLAR
Platformda yer alınması durumunda birçok avantajdan faydalanıldığını da belirten Kerem Özten, “Girişimci ve yatırımcılar için farklı avantajlar vardır. Girişimciler için; fonlama sürecinin hızlıca tamamlanması, coğrafi engellerin ortadan kalkması ve daha çok yatırımcıya ulaşabilmek, online platformun maliyetleri düşürmesi, girişimciye danışmanlık desteği verilmesi, yatırımcıların müşteri portföyünü oluşturması, bilinirliğin artması ve potansiyel satışların yükselmesi, şirket değerlemesinin kitleler tarafından doğrulanması konularında büyük avantajlar sağlıyor. Yatırımcılar için avantajlar; girişimlere erişim imkânı olması, küçük miktarlarda dahi yatırım yapılabilmesi, kolay yatırım yapma imkânı olması (kredi kartı, EFT/Havale), girişim hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmesi, yatırım portföyünü genişletirken riskini düşürmesi, yatırımları kolay bir şekilde takip edebilmesi, güvenli ve tamamen dijital ortamlarda yatırım yapma imkânı sunması ve ikincil pazar imkanı şeklinde sıralanabilir” ifadelerini kullandı.