Ulutek Bilişim Kümesi BUTECH Bosna Hersek’ten İş İnsanlarıyla Bir Araya Geldi

Ulutek Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Ulutek Bilişim Kümesi BUTECH temsilcileri, Ulutek Teknopark tarafından organize edilen Bosna Hersek Alım Heyeti faaliyeti kapsamında Bosna Hersek’ten 40’a yakın firma temsilcisi ile İkili İşbirliği Görüşmeleri gerçekleştirmiştir. Faaliyet kapsamında 250’ye yakın B2B görüşmesi gerçekleşirken, iki ülke temsilcileri bir araya gelerek işbirliklerinin temellerini atmışlardır. BUTECH küme firmalarının Mayıs ayında gerçekleştirdiği Bosna Hersek ziyareti sonrası, firmaların Bosna Hersek’e olan ilgileri ve ülkedeki ticari potansiyelden hareketle düzenlenen alım heyeti faaliyetinde her iki ülke temsilcileri görüşmelerden memnuniyetini dile getirmişlerdir.

Ulutek Teknopark Uluslararası İşbirlikleri İçin Çalışıyor

Ulutek Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kanık, Bosna Hersek ile olan gönül köprüsünün Teknopark firmaları ile ticari alana taşınmasını önemsediğini vurgulayarak görüşmelerden memnuniyetini ifade etti. Kanık, Ulutek Teknopark’ın firmaların uluslararasılaşması ve ürünlerinin global pazarda yer alması için Şubat ayında İspanya ve Mayıs ayında Bosna Hersek’e düzenlenen yurtdışı pazarlama faaliyetlerinden sonra Bosna Hersek Alım Heyeti faaliyetinin gerçekleştiğini belirtti. Bu tür faaliyetlerin Ulutek Teknopark tarafından değer verilen faaliyetler olduğunu belirterek, benzer faaliyetlerin artarak devam etmesinin, ülke ekonomisine bulunacağı katkıya vurgu yaptı.

Faaliyet kapsamında B2B görüşmelerinin yanı sıra çeşitli kurum ziyaretleri de gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bosna Hersek'ten gelen iş insanları ile Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında görüştü.  Konuklarına Bursa'yı tanıtarak, kentle ilgili sorularını cevaplayan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi'nin şehre değer katan çalışmalarından da örnekler verdi. Başkan Aktaş, farklı kültürlerin bir arada bulunduğu Bursa'da, Balkan ülkelerinden çok sayıda vatandaşın yaşadığını belirterek, "Bosna Hersek denince Türkiye'de insanların gönlünde ılık ılık rüzgârlar esiyor. Neredeyse her Türk Bosna'yı görmek istiyor" diyerek, Balkanları görüp Bursa'ya gelenlerin bu noktada gönül elçisi olduğunu ifade etti.

Bosna Hersekli iş insanlarıyla yemekte bir araya gelen Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversitenin 90.000’i aşkın öğrenci sayısıyla Türkiye’nin en kalabalık üniversitesi olduğunu ifade ederek, her coğrafyadan yabancı öğrencilerin üniversitede eğitim aldığını vurguladı. Yabancı öğrenci sayısının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Ulcay, yabancı öğrencilerin üniversiteye girebilmek için kendi dillerinde sınava girdiklerini, Bursa’ya geldikten sonra Türkçe dil kursuna alınarak eğitimlerine başladıklarını belirtti. Ulcay, Bursa Uludağ Üniversitesi’nin ortaklarından olduğu Ulutek Teknopark’ta gerçekleşen faaliyetten ve heyetin ziyaretinden memnuniyetini ifade etti.    

Rumelisiad Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kumova, Rumelisiad’ın faaliyetlerine değinerek, yapılan yatırımlara dikkat çekti. Heyetin ziyaretinin ticari anlamda önemine vurgu yapan Kumova, bu coğrafyanın Türk iş insanları tarafından önemsendiğini sözlerine ekledi.

250’ye Yakın İş Görüşmesi Heyeti Memnun Etti

Bosna Hersek Federasyonu Ticaret Odası Temsilcisi Enisa Kadiç Ulutek Teknopark tarafından organize edilen faaliyetin iki ülke açısından son derece önemli bir adım olduğunu belirtti. Bursa’da bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını anlatan Kadiç Bosna Hersek’teki teknolojik ve ticari potansiyeli anlatarak, işbirliğini geliştirmek istediklerini belirtti. ULUTEK Teknopark’ta gerçekleşen 250’ye yakın iş görüşmesinin çok ciddi bir sayı olduğunu ifade ederek, organizasyon için Ulutek Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kanık’a teşekkürlerini ifade ederek, Kanık’a el yapımı fincan seti hediye etti. İş görüşmelerinin yanı sıra çeşitli kurum ziyaretleri  ile Bursa’yı tanıma fırsatı bulan heyetin, Bursa’yı çok beğendiğini sözlerine ekledi. Kadiç, kendilerine bu fırsatı sunan yetkililere teşekkürlerini sunarak, Bosna Hersek’e döndüklerinde, aktaracakları çok şey olduğunu ifade ederek, benzer bir faaliyetin Bosna Hersek’te düzenlenmesinin kendilerini memnun edeceğini dile getirdi.

Bu faaliyetle birlikte, Ticaret Bakanlığınca desteklenen HİSER projesi kapsamında BUTECH temsilcileri ilk Alım Heyeti faaliyetini başarıyla gerçekleştirmiş oldu. Küme firmaları yurt dışı pazarlama çalışmalarına artan bir tempoyla devam edecektir.